Блаженний Юзеф Станек SAC

Юзеф Станек народився 4 грудня 1916 року у Лапшах Нижніх Краківської дієцезії. Середню школу закінчив у Вадовіцах на Копці. Після отримання атестату зрілості вступив до ОКА, де пройшов новіціат і навчання у семінарії. 7 квітня 1941 року його висвятили на священика. 13 квітня отець Юзеф мав приміційну св. Месу у рідній місцевості.

Невдовзі після висвячення він розпочав спеціалізоване навчання на таємному відділі соціології Варшавського університету. У день вибуху Варшавського повстання, тобто 1 серпня 1944 року, о. Юзеф Станек знаходився у Варшаві, в закладі сестер Родини Марії на Кошиках, де служив як душпастир і капелан лікарні.

У другій половині серпня 1944 року керівництво відправило отця Юзефа служити душпастирем і капеланом в угрупованні Армії Крайової «Криська», яке діяло на ділянці Черняковського Повісля.

Юзеф Станек взяв псевдонім «Рудий». Він відразу розпочав широку і всебічну роботу. Передусім відправляв польові Меси, сповідав, часто відвідував польові шпиталі, де ніс духовну допомогу і надію. Виносив поранених із найвіддаленіших повстанських позицій, допомагав солдатам і цивільним відкопувати засипаних. Багато поранених врятував від неминучої смерті, особливо в останні дні повстання на Черняківському плацдармі. Отець Юзеф підбадьорював людей, які занепадали духом, і, попри небезпеку, проповідував їм Слово Боже. Він міг урятувати власне життя, переправившись на другий берег Вісли, а проте не зробив цього, тому що хотів розділити долю бійців і цивільних, котрі залишалися на лівому березі річки.

23 вересня 1944 року «Рудий» потрапив до рук СС. Побитого отця гітлерівські посіпаки допровадили до шибениці. В останніх хвилинах життя Юзеф Станек проявив велику мужність і героїчну відвагу. Стоячи під шибеницею, він благословляв солдатів і цивільних людей, які проходили мимо. Гітлерівці гнали їх спеціально цим шляхом до концтаборів, аби, як самі говорили, показати «головного бандита повстання».

Юзеф Станек стягнув на себе усю ненависть німців. Крім усього іншого, за те, що порадив повстанцям під свою відповідальність знищити зброю, аби таким чином врятувати їх від смерті, оскільки німці розстрілювали майже кожного озброєного поляка. Водночас він не хотів, щоби зброя дісталася гітлерівцям, якою вони могли б убивати його співвітчизників.

Юзефа Станка по-звірячому вбили, повісивши на шибениці, 23 вересня 1944 року. Страждання, якими були позначені перші хвилини його життя, стали його долею в годину, можна сказати, у годину мученицької смерті.

Віримо, що о. Юзеф Станек вже отримав від Бога щедру нагороду за своє життя. Сподіваємося, що для багатьох він стане взірцем любові до Бога і Батьківщини. Тому молімося до Господа Бога, аби приклад життя отця Юзефа після винесення на вівтар засяяв новим блиском.

Юзефа Станка беатифікував Йоан Павло ІІ під час беатифікації 108 польських мучеників за віру 13 червня 1999 року у Варшаві.