Історія Отців Паллотинів в Україні

Ще за часів Радянського Союзу деякі отці-паллотини почали таємно відвідувати Україну. Одними з них були о.Роман Дзвонковський SAC та брат Францішек Дічкевич SAC та інші. А о.Ян Палига SAC та о.Петро Тарас SAC в кінці 80-х років минулого століття внаслідок спілкування зі священиками на Україні запропонували ідею взаємної співпраці.

     Початком всього стало місто Житомир, в якому і досі проживає багато католиків. Там постійно був діючий кафедральний собор, в якому служив майбутній єпископ Київсько-Житомирської дієцезії о.Ян Пурвінський. Допомагав йому о.Олександр Мілевський, який, захоплений ідеєю св.Вікентія Паллотті, офіційно став першим отцем-паллотином на Україні. Ця подія відбулася в Римі 1 листопада 1989 року, тоді о.Олександр склав першу консекрацію в ордені паллотинів.

    Для допомоги о.Олександру SAC вкінці серпня місяця 1990 року до Житомира з Польщі приїжджають два нововисвячені отці-паллотини: Ярослав Ольшевський SAC та Станіслав Фірут SAC. Мешкають отці в придбаному о.Олександром будинку, розташованому в районі під назвою Мальованка.

Довбиш- зустріч паллотинська- осінь-2013

Працюючи в кафедральному храмі, отці з ентузіазмом несуть харизм Святого Вікентія Паллотті. Активно співпрацюють з отцями сестри-паллотинки, які також приїхали з Польщі. В результаті їхньої спільної праці повстала група з мирян Об’єднання Католицького Апостольства.

При підтримці о.Олександра Мілевського SAC прихожани парафії Житомира добиваються віддання другого храму, так званого семінарійного костелу. Першим його душпастирем став о.Ярослав Ольшевський SAC. Завдяки допомозі західних організацій та прихожан було розпочато ремонт костелу. В травні 1992р. єпископ Ян Пурвінський передає святиню колишнім власникам – отцям Ордену Братів Менших.

      В цей час о.Ярослав Ольшевський SAC виїжджає в нову парафію в м.Сарни, а дім на Мальованці стоїть пустим. І лише в 1995р., після його повернення, починається добудова каплиці під покровительством Божого Милосердя, яка була посвячена двома роками пізніше. Розпочата активна робота з дітьми, молоддю і людьми похилого віку та прагнення створити парафію. Зусилля увінчалися успіхом в 2003р., коли єпископ Ян Пурвінський офіційно передав парафію на Мальованці отцям-паллотинам.

      Другим місцем, де почали свою діяльність отці-паллотини, був Довбиш на відстані 65 км на захід від Житомира. Проживає в ньому біля 6 тис. людей, більшість з яких також мають польське коріння. На початку 90-х років, коли проживає там о.Олександр Мілевський SAC, розпочато будівництво тимчасової каплиці, а пізніше великого костелу (1991-1995). Це місце стає осередком культу Матері Божої Фатімської і якому в 2000р. єпископом надано статус дієцезіального санктуарію. На початку праці в Довбиші о.Олександру SAC допомагає о.Станіслав Фірут SAC, який також приїжджає в сусідню парафію в Кам’яному Броді та з 1992р. проживає там і на довгі роки стає її настоятелем.

       В паллотинській історії на Україні є важливим 1992р. В цьому році створена делегатура SAC, яка підлягає провінції Христа Царя Всесвіту в Польщі. Делегатура пізніше приймає за свою покровительку Матір Божу Фатімську. В цьому році паллотини починають працювати в двох нових парафіях Луцької дієцезії: в м.Сарни та в смт.Рокитне. З часом навколо цих місць відкриваються нові парафії: в м.Дубровиця, м.Кузнецовськ, смт.Томашгород, м. Клесів та с.Купеля.Довбиш- зустріч паллотинська- осінь-2013

      Праця в Луцькій дієцезії є важчою, ніж в Житомирській, так як польське населення, яке проживало на цій території до війни, було майже знищене або змушене виїхати. Тому на сьогодні в парафіях Луцької дієцезії кількість прихожан є невеликою.

      В 1991р. з Польщі на допомогу отцям-паллотинам приїжджає о.Анджей Бафельтовський SAC а в 1992р. о.Францішек Гомулчак SAC. Пізніше на короткий час для душпастирської праці на Україні приїжджають декілька інших отців. З 1995р. та в наступних роках отці з Польщі приїжджають вже на тривалий час. Зокрема, о.Андрій Вальчук SAC, о.Павел Прушинський SAC, о.Веслав Пенський SAC, о.Марек Ксьонжак SAC, о.Леонард Ласота SAC, о.Петро Кубіцький SAC, о.Януш Гаврих SAC, о.Володимир Осіца SAC та інші.

     В 1997р. о.Анатолій Сіцінський SAC був першим висвяченим паллотином з України, який повністю пройшов паллотинську формацію. За ним пішли наступні.

     Після 1992р. отці-паллотини починають працювати в нових місцях: Одеса, Білогір’я, Київ, а з 2000р. – Львів-Брюховичі, деякий час був семінарійний дім.

    Кожен день додає свою історію. Отці-паллотини усвідомлюють, що їх душпастирська праця допомагає відродженню католицької церкви на Україні і це не випадково, а лише Божа воля та прагнення самого Вікентія Паллотті.